ATATÜRK VE ZÜBEYDE HANIM
Ulu Önder M. Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri Karşıyaka'dadır. İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım caddesi üzerindeki bir parkta her daim ziyarete açıktır. Kabir, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir...


Ulu Önder M. Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri Karşıyaka'dadır. İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım caddesi üzerindeki bir parkta her daim ziyarete açıktır. Kabir, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.
 
Zübeyde Hanım, son günlerini Uşakizade ailesine ait olan ve günümüzde Latife Hanım Köşkü olarak bilinen köşkte geçirmiştir ve 14 Ocak 1923 günü de bu köşkte vefat etmiştir. 1922 yılının Aralık ayı ortalarında Gazi'nin annesi Zübeyde Hanım doktorların tavsiyesi üzerine, Karşıyaka'ya tren yolu ile getirilmiş ve bir hasır koltuğa yerleştirilerek kucaklarda Uşakizade ailesinin istasyon arkasındaki bu köşküne taşınmıştır. Büyük ihtimamla bakılan Zübeyde Hanım'a bu dönemde en yakın kişi Latife Hanım olmuştur.
 
Zübeyde Hanım Parkı, belediyemiz tarafından 2005 yılı içerisinde bakıma alınmıştır. Ülkemizin kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabrinin bulunduğu park birinci derece sit kapsamında olması nedeniyle gerekli yerlerden izinler alındıktan sonra çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bitki örtüsü, aydınlatma, kabir etrafının genişletilmesi, resmi tören yerinin yeniden şekillenmesi, çocuk parkındaki ünitelerin yenilenmesi, kabrin yakınında bulunan Cami'ye ait tuvaletlerin kaldırılması bu çalışma programı içerisinde tamamlanmıştır. Parka ailelerin daha çok gelmesini sağlamak için havuz üzerine çay bahçesi de gerçekleştirilmiştir. Parkta 24 saat güvenlik söz konusudur.
 
Zübeyde Hanım:
 
Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik'te doğdu. Orta Anadolu'dan göç ederek, Selanik'in batısında Arnavutluk sınırına yerleştirilen yörüklerden, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağanın kızıdır. Selanik'te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur olan Ali Rıza Efendi ile evliliğinden beş çocuk sahibi oldu. Fatma ve Ömer'i daha küçükken kaybetti. 1888 yılında Mustafa ilkokuldayken kocasını da kaybeden Zübeyde Hanım, zaman zaman çocukları ile birlikte kardeşi Hüseyin Ağa'nın çiftliğine giderdi. Bu sırada, Atatürk'ün ifadesiyle; iyi kalpli bir insan olan Ragıp Bey'le evlendi. Kızlarından Naciye de çok yaşamadı.
 
Balkan harbinden sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik'ten göç etti ve İstanbul'a gelerek Beşiktaş-Akaretler'de bir eve yerleşti. Milli Mücadele yıllarında Ankara'ya gelen Zübeyde Hanım, 1919'da ayrılmak zorunda kaldığı oğlunu, yıllar sonra Ankara'da Devlet Başkanı olarak gördü. 14 Ocak 1923'te tedavi amacıyla gittiği İzmir'de 66 yaşında vefat etti. 
 
Kaynak : Karşıyaka Belediyesi

Görseller
Deneme Başlık
Deneme Haber
20.7.2013


Haberler
Karşıyaka City - KARŞIYAKA’NIN YENİ KAYMAKAMI GÖREVE BAŞLADI
KARŞIYAKA’NIN YENİ KAYMAKAMI GÖR...
Kayseri’ye vali yardımcısı olarak atanan Mehmet Emin Avcı'nın yerine Karşıyaka Kaymakamlığı'na atana...
Karşıyaka City - KARŞIYAKA
KARŞIYAKA'YA NİJERYALI KANAT OYU...
Karşıyaka, dün İzmir'e davet ederek her konuda anlaştığı Nijeryalı Chikeluba Ofoedu ile bugün 2 yıll...
Karşıyaka City - KSK
KSK'YE 100 BİN LİRALIK FORMA SIR...
Kamp çalışmasını Bolu'da devam ettiren Karşıyaka, formalarında yer alacak sırt reklamı için Pacific ...
Karşıyaka City - KARŞIYAKA
KARŞIYAKA'DA YEP YENİ BİR KUAFÖR...
(ilandır) 2012 Yılı Wella Uluslararası Saç Tasarım Yarışması 3.sü Metin Ortakçı siz değerli müşteril...
Karşıyaka City - PİZZACI KUMARHANE BASTI!
PİZZACI KUMARHANE BASTI!...
Karşıyaka'da bir eve yapılan baskında, kumar oynadıkları belirlenen 12 kişi gözaltına alındı. Polisi...
Karşıyaka City - BAŞKAN DURAK 1500 HEMŞERİSİ İLE İFTARDA BULUŞTU
BAŞKAN DURAK 1500 HEMŞERİSİ İLE ...
Karşıyaka Belediyesi’nin yeni faaliyete geçen Aşevi, Ramazan ayı boyunca, “hayırlı” buluşmalara ev s...
Karşıyaka City - KARŞIYAKA
KARŞIYAKA'DA ULUSLARARASI TAŞ HE...
Karşıyaka Belediyesi “Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu”nun 2.sini gerçekleştiriyor. 10 ülkeden 12 ...
Karşıyaka City - BOSTANLI
BOSTANLI'DAKİ İSKELE BARİYERLERİ...
Bostanlı İskelesi'nde gerçekleştirilen bariyer düzenlemesinin, İzmir Liman Başkanlığı tarafından tal...


Diğer Yazılar
Toplam 88 kayıttan 1-20 arası gösteriliyor
Sayfa :1 - 2 - 3 - 4 - 5« Geri · İleri »
Kategoriler

Etkinlikler


Karşıyaka City Sosyal Ağlarda

Firmalar Rehberi